Οι Κροάτες ποδοσφαιριστές Mario Mandžukić και Luka Modric είχαν μια επιτυχημένη βραδιά στο Champions League.

Και οι δύο σκόραρε γκολ και οι ομάδες τους Juventus και Real Madrid μπήκαν στις νίκες, επιβεβαιώνοντας το πέρασμα στον έντεκα τελικό διαγωνισμό ελίτ της «Παλαιάς Ηπείρου».

Το ντεμπούτο Modric για αυτή τη σεζόν, σκόραρε στο Realovoj νίκη εναντίον Σαχτάρ 4-3, η οποία είναι η «Royal Club» εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο, ενώ Mandzukic σκόραρε το μοναδικό γκολ στη νίκη κατά της Μάντσεστερ Σίτι.

Το Real μετακόμισε στο 18. λεπτό σκόρερ Cristiana Ronalda από τη δράση που ξεκίνησε από Luka Modric. Κροατικά μέσος είναι ένα μεγάλο κομμάτι πλευρά από τον προσέλαβε Gareth Bale, και αυτό παρατείνεται για Ρονάλντο ο οποίος δεν ήταν δύσκολο να κάνει το σκορ 1-0. Στο 51. λεπτό κατάσταση αντιστράφηκε. Ο Ρονάλντο τον βοήθησε και ο Μόνρικ σκόραρε για το 2-0. Ο Dani Carvajal βρίσκεται στο 54. ανυψώθηκε στο 3-0 και το Ronaldo στο 71. σημείωσε το τέταρτο γκολ του παιχνιδιού. Στο τέλος, η Σαχτάρ σημείωσε τρία γκολ και σχεδόν αντιστάθμισε το τεράστιο ανεκτέλεστο υπόλοιπο. Οι σκοπευτές ήταν ο Alex Teixeira από ένα στιγμιότυπο στο 78. λεπτά, ο Dentinho στο 85. και πάλι Teixeira στο 88. λεπτά. Ο Modric έπεσε στο 62. λεπτό, ενώ ο Mateo Kovačić έπαιξε πλήρες αγώνα για την Real. Αρχηγός της κροατικής εθνικής ομάδας και Σαχτάρ Ντάριο Σρνα δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής λόγω του χαρτονιού, ενώ Εντουάρντο ντα Σίλβα δεν μπείτε στο παιχνίδι.

Στη δεύτερη μονομαχία της ομάδας αυτής, ο PSG κηρύχθηκε ο φιλοξενούμενος του Malmo 5-0. Το PSG αναμενόταν να γιορτάσει, ήταν μόνο θέμα πόσων γκολ θα σκοράρει ο Γάλλος. Οι τοξότες ήταν ο Adrien Rabiot (3), ο Angel Di Maria (14, 68), ο Zlatan Ibrahimović (50) και ο Lucas (82). Οι οικοδεσπότες είναι ο Markus Rosenberg στο 61. λεπτό έχασε το σουτ πέναλτι. Ο αγώνας στο Μάλμο ήταν ξεχωριστός για τον Ζλάτλαν Ιμπραχίμοβιτς που επέστρεψε στην πατρίδα του και ήταν ευπρόσδεκτος με επευφημίες. Ιμπραΐμοβιτς τιμήθηκε από τους συμπολίτες του, κάνοντας το μισθωμένο κεντρική πλατεία για τους κατοίκους του Μάλμο στη μεγάλη οθόνη για ελεύθερη για να παρακολουθείτε το παιχνίδι. Ο Ιμπραχίμοβιτς γεννήθηκε στο Μάλμο και για τον ίδιο όμιλο έπαιξε με το 1999. στο 2000. πριν μετακομίσετε στον Ajax.

Η σκάλα οδηγείται από την Ρεάλ Μαδρίτης με σημεία 13. Το PSG είναι το δεύτερο με τα σημεία 10, ενώ η Σαχτάρ και η Μάλμο έχουν τρία σημεία. Στον τελικό γύρο, η PSG θα φιλοξενήσει τη Σαχτάρ, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης και το Μάλμο θα είναι στη Μαδρίτη.

Η Γιουβέντους κέρδισε το Μάντσεστερ Σίτι 1-0 στην ομάδα Δ στο Τορίνο και ο Μαντζουκάκ σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 18. λεπτά. Ήταν ο δεύτερος στόχος του στο Champions League αυτή τη σεζόν και ο δεύτερος στο City. Ο Mandžukić έπαιξε μέχρι το 55. λεπτό, όταν αντικατέστησε τον Alvaro Morata. Η Γιουβέντους έχει εξασφαλίσει ένα πέρασμα από αυτή τη νίκη, και η πόλη έχει ήδη λυθεί εξασφαλίζοντας τον όγδοο τελικό.

Ο δεύτερος αγώνας της Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ νικήσει Sevilla 4-2 και άνοιξε το δρόμο για το πέρασμα στο Europa League. Στόχοι για τη γερμανική σύνθεση έχωσε το Layrs Stindl (29, 83), Fabian Johnson (68) και Raffael (78), ενώ η ήττα της ισπανικής μπάντας μετριάσει Vitolo (82) και Banega (+ 90 1-11m).

Στη σκάλα οδηγεί τη Juventus με 11 πόντους, το Μάντσεστερ Σίτι έχει 9, Borussia πέντε, και Σεβίλλη τρεις βαθμούς. Στον τελευταίο γύρο συναντιούνται η πόλη και η Μπορούσια, η Σεβίλλη και η Γιουβέντους.

Κατά την πρώτη συνάντηση του 5. Η ομάδα Β Βόλφσμπουργκ νίκησε την ΤΣΣΚΑ 2-0 στη Μόσχα και ήρθε κοντά στην τοποθέτηση των τελικών στην όγδοη. Ο αγώνας ήταν διπλός επιθετικός Andre Schurrle (67, 88). Η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται στο 65. Ο 0-0 είχε μια υπέροχη ευκαιρία να φτάσει στο παιχνίδι του Zoran Tošić, ένα σουτ από τα δεξιά έβγαλε την μπάλα στα δίχτυα. Η τιμωρία ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Schurrle ήταν συγκλονισμένος από τη βαριά θέση του Igor Akinfe. Η αντίδραση του ρωσικού δρομέα ανταποκρίθηκε άσχημα και είναι η πιο υπεύθυνη για την ηγεσία των επισκεπτών.

Δεν υπήρχε στόχος στη μονομαχία μεταξύ Manchester United και PSV.

Η Βόλφσμπουργκ πήρε το προβάδισμα σε ένα προβάδισμα εννέα σημείων, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι η δεύτερη με οκτώ βαθμούς και η PSV στην τρίτη θέση έχει επτά πόντους Η ΤΣΣΚΑ είναι η τελευταία με τέσσερα σημεία. Βόλφσμπουργκ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και PSV - ΤΣΣΚΑ συναντώνται στον τελευταίο γύρο

Στην ομάδα Γ, Μπενφίκα και Ατλέτικο Μαδρίτης έχουν κερδίσει επόμενο γύρο και πριν από τον τελευταίο γύρο, και την τελευταία στιγμή θα 90 σε αμοιβαία μονομαχία για την επίλυση του ζητήματος του νικητή. Μπενφίκα μακριά προς Αστάνα έπαιξε 2-2, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε Γαλατασαράι 2-0.

Ο Benny έχασε το 0-2 στην Αστάνα, αλλά κατάφερε να εξισώσει και να κερδίσει ένα σημείο. Στόχοι για τη σύνθεση Καζακστάν έχωσε το Patrick Twumasi (19) και Μαρίν Anicic (31), ενώ και τα δύο γκολ για την Μπενφίκα σημείωσε Raul Jimenez (40, 72).

Ο Ατλέτικο νίκησε τους στόχους του Γκαλατασαράι στον Αντουάν Γκρίζμαννα (13, 66) στη Μαδρίτη.

Μπενφίκα και Ατλέτικο προβάδισμα στην κατάταξη με τα σημεία 10, τρίτο είναι Γαλατασαράι με τέσσερα σημεία, ενώ Astana είναι η τελευταία τρία σημεία. Στον τελικό γύρο Γαλατασαράι και Αστάνα συναντιούνται, Μπενφίκα και Ατλέτικο Μαδρίτης.